Transport międzynarodowy towarów odgrywa kluczową rolę w globalnej gospodarce, a przepisy dotyczące przewozów realizowanych przez transport busem do 3,5 tony są ściśle regulowane. Przedsiębiorcy działający w tej branży muszą na bieżąco śledzić zmiany w przepisach, aby zapewnić legalność i bezpieczeństwo swoich operacji. W artykule omówimy najważniejsze wymagania i dokumenty, które muszą spełniać firmy oferujące transport busem o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) nie przekraczającej 3,5 tony.

 

Kluczowe wymagania dotyczące busów do 3,5 tony

Licencja transportowa jest potrzebna dla przedsiębiorców zajmujących się transportem międzynarodowym towarów pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej od 2,5 do 3,5 tony. Natomiast przy transporcie krajowym busami do 3,5 tony licencja nie jest wymagana, co stanowi istotną różnicę. Warto także pamiętać, że jeśli pojazd do 3,5 tony jest połączony z przyczepką, tworząc zestaw o łącznej masie przekraczającej 3,5 tony, licencja na transport powyżej 3,5 tony jest konieczna nawet w kraju.

 

Licencja transportowa a licencja wspólnotowa

Firmy zajmujące się transportem busem muszą przede wszystkim zadbać o uzyskanie odpowiednich licencji. Od 21 maja 2022 roku przedsiębiorcy, którzy realizują międzynarodowy transport towarowy busami, muszą posiadać licencję wspólnotową. Dokument ten umożliwia przewoźnikom swobodne wykonywanie usług transportowych na terenie całej Unii Europejskiej.

Uzyskanie licencji wymaga spełnienia pewnych kryteriów, takich jak odpowiednia sytuacja finansowa, wykazanie zdolności operacyjnej oraz dysponowanie odpowiednimi pojazdami i kwalifikowanymi kierowcami. Każdy przedsiębiorca oferujący transport busem musi też zatrudniać kierowców z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów. Do prowadzenia samochodów osobowych oraz lekkich pojazdów dostawczych o DMC do 3,5 tony kierowca musi posiadać prawo jazdy kategorii B.

 

Normy czasu pracy i tachografy

Obowiązek wyposażenia busów o masie do 3,5 tony w tachografy cyfrowe wejdzie w życie dopiero w lipcu 2026 roku. Jednak już teraz firmy realizujące transport busem muszą prowadzić ewidencję czasu pracy kierowców. Dotyczy to zarówno kierowców zatrudnionych na umowy o pracę, jak i tych pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych, zgodnie z przepisami art. 1 pkt 1 i 2 Ustawy o czasie pracy kierowców z dnia 16 kwietnia 2004 r. Firmy mogą korzystać z różnych metod prowadzenia ewidencji – zarówno z systemów teleinformatycznych, jak i tradycyjnych papierowych formularzy wypełnianych przez kierowców. Niezależnie od wybranej formy, ewidencja czasu pracy podczas transportu busem musi zawierać kluczowe informacje, takie jak: liczba przepracowanych godzin każdego dnia, liczba nadgodzin, liczba godzin w porze nocnej, liczba godzin pracy w dni ustawowo wolne od pracy, np. niedziele i święta czy rodzaj i długość nieobecności. Odpowiednie przygotowanie i zgodność z przepisami pozwolą uniknąć problemów prawnych i zapewnią płynność operacji transportowych na rynkach zagranicznych.

 

 

Jeśli jesteś zainteresowany usługą transportu busem i chciałbyś poznać szczegóły wyceny, kliknij poniżej, aby uzyskać ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

WYCENA

W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do sekcji Kontakt, gdzie z przyjemnością udzielimy odpowiedzi na wszelkie wątpliwości.

KONTAKT

 

 

Zachęcamy również do zapoznania się z naszym artykułem:

Poznaj naszą flotę: Jak dobieramy pojazdy do różnych typów transportu?

Comment (1)

  • 5 Rzeczy, Które Musisz Wiedzieć O Transporcie Busami Na Trasach Międzynarodowych - DJ Transport

    2024-10-23

    […] Uprawnienia i dokumenty niezbędne podczas transportu busem do 3,5 tony […]

Your email address will not be published. Required fields are marked*